SQL Server Database Mail Ayarları ve Operatör Eklemek

SQL serverda bazı işlemlerin sonucunu rapor şeklinde mail adresimize gönderilmesini isteyebiliriz. Böylece merkezi olarak tüm işlemlerin sonucunu izlemiş olabiliriz.
Haydi başlayalım…
Management Studio ekranını açtıktan sonra “Management” tabının altında Database Mail’e sağ tıklayıp Configure Database Mail butonunu tıklıyoruz.
Gelen ekranı next deyip geçiyoruz ve aşağıdaki ekrandan “Setup Database Mail by performing the following task” yani ilk seçeneği seçip nex diyoruz.

Ardındaki ekranda bir profil ismi verip SMTP hesabı eklemek için biraz aşağıdan “Add”e tıklıyoruz. Ve kullanacağınız mail serverının ayarlarını ekliyoruz. OK tıklayıp, next diyoruz.

(Mail ayarları farklılık gösterebilir. Ben örnek veriler girdim)

Çıkan ekranda eklediğimiz profilin gözükmesi gerekmekte. Profili Public olarak işaretleyoruz.

Eğerki varsayılan profil olmasını istiyorsanız sağdan Default Profile seçeneğini Yes olarak seçin. Ve yine next diyoruz.
Configure System Parameters ekranı gelecek. Hiç bir ayara dokunmadan next diyoruz. Ve son olarak özet sayfası gelmekte. Eğer tüm girdilerimiz doğru ise Finsh diyerek bekliyoruz. Success mesajını gördükten sonra kapatıyoruz.

Mail ayarlarını test etmek için yine Management tabının altıdnaki Database Maile sağ tıklayıp Sent Test E-Mail butonunu tıklayın.
(Eğerki mail alamadıysanız mail serverın smpt ayarlarında yanlışlık yapmış olabilirsiniz)
Şimdi de serverımıza bir operatör ekleyelim;
SQL Server Agent altında Operators tabına sağ tıklayıp “New Operator” diyoruz.
Ve ardından operatore bir isim veriyoruz. E-Mail name kısmınada mail adresini yazıp OK tıklıyoruz. Hepsi bu kadar.
Bir başka makalede görüşme üzere. Hoş kalın..
Reklam

2 comments on “SQL Server Database Mail Ayarları ve Operatör Eklemek

  1. Ahmet eline sağlık kardeşim güzel bir makale olmuş.Yalnız birşey sorcam hangi işlemleri nasıl ayarlıyacağız? Yani bazı işlemlerin sonucunu mail ile sql server bize bildircek ama hangi işlemlerin sonucunu bildircek onu nasıl ayarlıyoruz ?Bu arada güzel olmuş bloğun, bende senden görüp bende açtım bir blogger kolaymış ya bu blogger diğerleriyle uğraşmak işkence resmen.

  2. Mehmetçim çok teşekkür ederim öncelikle.Server üzerinde nerdedeyse her türlü işlemi mail ile gönderebiliyor.Oluşturdugun joblar mesela. İstersen sadece hata aldıgında mail gonderir istersen her durumda.Yada maintenance planların sonuçlarını gonderir.Ek olarak alert ekleyip serverda belirttigin bir aksiyon olduğunda yada herhangi bir error olduğunda mail gönderebilir.Daha detaylı konuşuruz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s